blog

5R – 5 kroków do życia #lesswaste

Świadomość, że plastik z opakowania po pierwszej pieluszce, którą założono nam w dniu narodzin, będzie się rozkładał długo po naszej śmierci jest przerażająca. Nic dziwnego, że coraz więcej osób stara się ograniczyć ilość produkowanych przez nich śmieci.

Pamiętam, jak w podstawówce uczyliśmy się o tym, ile lat rozkłada się plastik, papier i szkło. Już wtedy wiedziałam, że jest to bardzo dużo (plastikowa butelka może rozkładać się nawet 1000 lat!), ale dopiero po latach nabrałam perspektywy i zrozumiałam ogrom i wagę tego problemu. W końcu mówiąc o produkcji śmieci, nie możemy patrzeć tylko z perspektywy jednego (swojego) dnia czy nawet życia. Więc te 1000 lat nie będzie dotyczyć tylko jednej, a każdej butelki, której użyjemy.

Jednak w czasach, kiedy bycie ekologicznym staje się coraz modniejsze, a z każdej strony Internetu jesteśmy zalewani sprzecznymi informacjami, bardzo łatwo pogubić się w tym, która droga jest właściwa. Część z nas pomyśli również, że zmiany u jednej osoby wcale nie pomogą, więc nie ma sensu się ograniczać. 

Prawda jednak jest taka, że nawet małe zmiany w naszym życiu mogą przynieść ogromną korzyść dla Matki Ziemi. Wyobraź sobie, że codziennie przed pracą kupujesz kawę na wynos. Jeśli zamiast plastikowego kubka przyniesiesz swój, tylko w skali roku zrezygnujesz z 260 kubków (plus w niektórych kawiarniach zapłacisz mniej, mając swój kubek ;))!

Twoje świadome wybory mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na środowisko. Tylko od czego zacząć? Pomóc Ci w tym może tzw. zasada 5R.

Zasada 5R – refuse, reduce, reuse, recycle, rot

Refuse (zrezygnuj)

Pierwsza i najprostsza zasada, która pomoże Ci ograniczyć ilość produkowanych przez Ciebie śmieci. Zrezygnuj z jednorazowych worków foliowych, kubeczka na lody (zamiast tego wybierz wafelek), wody butelkowej itd. Zwróć uwagę na to, co kupujesz w ciągu tygodnia i ile z tych rzeczy jest w Twoich rękach tylko przez sekundę. Powiedzmy, że idziesz do supermarketu tylko po banany, które chcesz zjeść od razu. Czy na pewno potrzebujesz je spakować?

Zastanów się, kiedy możesz zrezygnować z konkretnych produktów i naucz się mówić im nie.

Reduce (ogranicz)

W dobie konsumpcjonizmu jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że mamy szybki dostęp do wszystkiego. Nauczyliśmy się kupować każdą rzecz, na którą mamy ochotę, a często nawet też to, co nas nie interesuje, ale za to jest modne. Tym samym nie tylko produkujemy więcej śmieci, ale również zmniejszamy relatywną wagę, wyjątkowość i radość z każdej zakupionej rzeczy. Dla jednych będą to ubrania, dla innych jedzenie z dowozem do domu albo kolejny kurzołap na półkę. Pomyśl, czy jest coś, co stale kupujesz, a wcale tego nie potrzebujesz?

Reuse (wykorzystaj ponownie)

Ta zasada obejmuje nie tylko torby foliowe czy opakowania po lodach, w których zamrozisz część obiadu. Zaliczyć możesz do niej również każdą zepsutą rzecz, którą można naprawić lub taką, której możesz nadać nowe życie, jak peeling z fusów po kawie czy płatki kosmetyczne ze starych T-shirtów. Obudź swoją kreatywność i wykorzystuj ponownie, zamiast wyrzucić.

Dowiedz się jak zrobić własne płatki kosmetyczne

Recycle (segreguj)

Segregacja śmieci wydaje się banalna, ale wciąż słyszy się masę różnych opinii. O tym, czy płukać, czy zrywać etykiety, a nawet co można oddać do recyklingu. W zeszłym roku Natalia napisała o tym kilka artykułów, które pomogą Ci się w tym wszystkim odnaleźć.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o segregacji, przeczytaj ten artykuł:
Segregacja śmieci, wiesz jak to robić?

A jeśli potrzebujesz przypomnienia, co wrzucać do którego pojemnika, sprawdź poniższe artykuły:

Pojemnik żółty: metale i tworzywa sztuczne

Pojemnik niebieski: papier

Pojemnik zielony: szkło bezbarwne i kolorowe

Pojemnik czarny: odpady zmieszane

Pojemnik brązowy: odpady biodegradowalne

Rot (kompostuj)

Coraz bardziej popularne staje się domowe kompostowanie. Nadadzą się do tego wszystkie odpady zielone. Swój własny kompostownik możesz mieć np. na balkonie lub w ogródku.

Zasada 5R pomoże Ci nawigować swoje wybory i decyzje zakupowe tak, żebyś zbliżył się do bycia #lesswaste. Jeśli nie możesz lub nie chcesz zastosować ich wszystkich od razu, nie ma sprawy! Zacznij pomału, wprowadzaj je krok po kroku. Ziemia Ci podziękuje 😉

Pochwal się, którą zasadę udało Ci się już wprowadzić?

Asia

Chcesz wiedzieć czym jest less waste?
Przeczytaj: less waste (nie)tylko dla ecofreaków?

Jedna odpowiedź do “5R – 5 kroków do życia #lesswaste”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »