blog

Biodegradowalne, a kompostowalne. Jaka jest różnica?

Coraz głębiej wchodząc w temat jednorazowych opakowań, zaczęłam się zastanawiać, jakie są różnice. Czy mogę naprzemiennie używać słów biodegradowalny i kompostowalny? Wzięłam sprawy w swoje ręce i zaczęłam szukać odpowiedzi na to pytanie. Jeżeli jesteście zainteresowani tym tematem, to zapraszam do dalszej lektury 🙂

Decyzje, które podejmujemy każdego dnia, mają znaczenie. Każda rzecz kupiona w plastikowym opakowaniu czy wypita kawa na wynos, w nie swoim kubku oddziałuje nie tylko na środowisko, ale też na nasze zdrowie. Warto więc zacząć zwracać uwagę na to, w czym kupujemy nasze produkty, a to nie jest takie łatwe. Żyjemy otoczeni plastikiem. Jednak warto robić małe kroczki, żeby zredukować jego ilość w swoim życiu i zacząć zwracać uwagę w jakich opakowaniach kupujemy nasze produkty.

Zacznijmy od rozwiania wątpliwości czy biodegradowalny jest tym samym co kompostowalny. Otóż nie. Nie każde opakowania biodegradowalne są kompostowalne, ale wszystkie opakowania kompostowalne są biodegradowalne. Trochę można to skojarzyć z zależnością między kwadratem i prostokątem 😉

Wyjaśnijmy, czym dokładnie są te pojęcia. Opakowania biodegradowalne są wykonane z surowców organicznych pochodzących z odnawialnych źródeł. Zaletami takich opakowań jest możliwość ich spożywania przez mikroorganizmy. Podczas rozkładu nie wytwarzają odpadów, czyli nie uwolnią do atmosfery szkodliwych substancji, tj. pierwiastki chemiczne i gazy. Dzięki temu będzie mniejszy ślad węglowy 😉 Mogą być też poddawane ponownemu recyklingowi.

Ale.. mogą nie zostać ponownie wykorzystane przez to, że nie ma dokładnie wyznaczonego miejsca, gdzie mogą trafić. Oznacza to, że opakowania biodegradowalne wyrzuca się do odpadów zmieszanych, gdzie zwyczajnie mieszają się ze zwykłym plastikiem. Wyrzucając taki produkt na wysypisko, a nie do odpowiedniego systemu kompostowania, nie ma odpowiednich warunków do jego rozłożenia. Opakowania biodegradowalne potrzebują odpowiedniej wilgotności, temperatury i obecności mikroorganizmów, aby nastąpił ich rozkład.

Opakowania kompostowalne też ulegają rozpadowi przez mikroorganizmy, ale w przeciwieństwie do biodegradowalnych, można je bez problemu zakopać w ziemi czy wyrzucić do odpadów zielonych. Są więc z pewnością dużo lepsze. Takie opakowania powinny mieć oznaczenie normy ASTM D6400 lub EN 13432, lub ISO 17088.

Chciałabym też zwrócić uwagę na opakowania degradowalne czy oxy-biodegradowalne. To jest dalej zwykły plastik. Ma tylko dodatki, które przyspieszają jego rozkład, który również nastąpi w odpowiednich warunkach. Wysypisko na pewno ich nie zapewni 😉 To w jego przypadku, podczas rozkładu powstaje mikroplastik, który pozostaje w środowisku i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Te opakowania też należy wyrzucić do zmieszanych, a nie tworzyw sztucznych, gdyż nie nadają się do recyklingu.

Ostrzegam też przed greenwashingiem, czyli napisami na zwykłych foliówkach: „Dbaj o ekologię” itp. Jeżeli faktycznie ktoś chce zadbać o ekologię, to proszę omijać takie zwykłe foliówki szerokim łukiem.

Podsumowując, opakowania biodegradowalne, ale ze znaczkiem kompostowania możemy zakopać w ogródku i wrzucić do swojego domowego kompostownika. Natomiast opakowania biodegradowalne bez takiego znaczka-nie. Tak naprawdę w ich przypadku nie wiemy co się z nimi dzieje i czy faktycznie szybciej się rozkładają.

Tak wygląda znaczek kompostowania:

Na grupie : Poprawmy – Less Waste małymi kroczkami, możecie napisać o waszych przemyśleniach w tym temacie. Dla mnie samej jest to temat, który zaczynam dopiero zgłębiać i poznawać, więc możemy się tam nawzajem wspierać 🙂

Melania

Background photo created by freepik – www.freepik.com

2 odpowiedzi do “Biodegradowalne, a kompostowalne. Jaka jest różnica?”

  1. It’s actually a great and useful piece of information.
    I am glad that you just shared this useful info with us.

    Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »