blog

Dlaczego warto pić mleko roślinne?

Światowa konsumpcja mleka roślinnego stale rośnie. Już ponad 20 krajów zaproponowało je w swoich oficjalnych wytycznych dotyczących odżywiania jako właściwą alternatywę dla mleka krowiego.

Mleko roślinne wybierane jest z różnych powodów: nietolerancji laktozy (co dotyka aż 75% społeczeństwa), względów etycznych, środowiskowych, a nawet smakowych. 

Jak to wygląda w praktyce? O ile lepsze jest kupione w sklepie mleko roślinne od mleka krowiego?

Różne odmiany mleka roślinnego

W teorii każdy rodzaj roślin strączkowych, zbóż, orzechów lub nasion można przekształcić w mleczny napój. Ogólnie mleko roślinne można podzielić na pięć kategorii:

● Mleko strączkowe (soja, łubin itp.),
● Mleko zbożowe (owies, ryż, orkisz, kukurydza itp.),
● Mleko pseudo-zbożowe (kamosa ryżowa, amarant teff itp.),
● Mleko na bazie orzechów (migdały, orzechy laskowe, kokos, orzechy makadamia, pistacje itp.),
● Mleko na bazie nasion (konopia, len, sezam, słonecznik itp.),

W Polsce najpopularniejsze są mleka strączkowe, zbożowe i orzechowe. Można je znaleźć już niemal w każdym większym sklepie, a ich cena zaczyna się nawet od 5 zł za litr mleka, co daje ok. 25 groszy za porcję mleka do filiżanki kawy.

W porównaniu do 1 szklanki pełnotłuszczowego mleka krowiego:

  • Mleko owsiane ma prawie tyle samo kalorii co mleko krowie (130 vs. 148). Mleko migdałowe, ryżowe, kokosowe, konopne i nerkowca ma mniej kalorii,
  • Większość roślinnych alternatyw ma 25–63% tłuszczu z ilości występującej w mleku krowim,
  • Wszystkie mleka roślinne mają mniej cukru (<3 g), z wyjątkiem owsa i orzechów laskowych (17 g i 13 g vs. 12 g),
  • Wszystkie mleka roślinne mają mniej białka, z wyjątkiem soi, grochu i siemienia lnianego (9 g, 8 g i 8 g. Mleko krowie ma 8 g),
  • Wszystkie mają porównywalną ilość sodu oprócz kokosa, w którym jego zawartość jest znacznie niższa (15 mg vs. 105 mg),
  • Mleka białkowe z grochu i soi mają więcej potasu niż mleko krowie (450 i 390 mg vs. 322 mg),
  • Mleka migdałowe, grochowe i lniane mają więcej wapnia niż mleko krowie (560, 560, 450 mg vs. 425 mg).

Proces produkcji mleka roślinnego 

Tradycyjnie, rośliny do produkcji mleka są moczone w wodzie, mielone i filtrowane. Alternatywnie, w zależności od materiałów podstawowych, można je również zmielić na sucho, a następnie zmieszać z wodą.

W zależności od produktu i producenta dodatkowe składniki, które możecie znaleźć w mleku roślinnym to: olej, cukier, sól, środki aromatyzujące i stabilizatory są dodawane. Podobnie jak w przypadku mleka krowiego, następuje proces homogenizacji i obróbki cieplnej. 

Wpływ mleka na środowisko

Produkcja jednego litra krowiego mleka pochłania aż 600 litrów wody. W przypadku mleka roślinnego, te dane prezentują się znacznie lepiej, np. na jeden litr mleka owsianego potrzebne jest 40 litrów wody. Warto też zwrócić uwagę na różnicę w emisji gazów cieplarnianych i zużycia gruntu potrzebnego na produkcję szklanki mleka.

Mając na uwadze powyższe dane, wybór mleka roślinnego wydaje się oczywisty. Jednak jeśli kupujemy tzw. pierwsze lepsze mleko roślinne w sklepie, robimy stosunkowo niewielki krok w stronę świadomego, bardziej ekologicznego życia. Co prawda zmniejszamy swój wpływ na środowisko, ale też czasami zaniedbujemy swoje zdrowie, niektóre mleka zawierają np. ogromne ilości cukru lub soli. Warto więc zastanowić się nad domową produkcją mleka roślinnego, które w ten sposób nie tylko będzie dla nas zdrowsze i tańsze, niż większość sklepowych możliwości, ale również zmniejszymy swój ślad węglowy i ilość wyprodukowanych śmieci.

A Wy pijecie mleko roślinne? Dajcie znać w komentarzach, jakie jest Wasze ulubione 🙂

Asia

Na podstawie:
Veganfirst.com
nutrition.org
ProVeg.com
BBC.com
onegreenplanet.org

Jedna odpowiedź do “Dlaczego warto pić mleko roślinne?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »