blog

Gospodarka cyrkularna, a linearna – o co chodzi?

Zasoby na Ziemi nie są wieczne i też mają swój limit. Jeżeli nie zmieni się nawyków zarówno firm, jak i konsumentów to szacuje się, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastikowych śmieci niż ryb. Rozwiązaniem na ten problem może być gospodarka cyrkularna 😉

Obecnie przemysł działa na podstawie liniowego modelu konsumpcji zasobów, który w skrócie opisuje zasada: „weź, zużyj, wyrzuć”. Model linearny, który obecnie dominuje, bazuje wyłącznie na ciągłym wzroście i zużyciu surowców. Tutaj celowe jest projektowanie produktów w taki sposób, żeby przestały po pewnym czasie pracować. Skutkiem tego są zmniejszające się zasoby naturalne i rosnące góry śmieci. Gospodarka cyrkularna, czyli tzw. gospodarka obiegu zamkniętego jest odpowiedzią na ten problem.

Zanim dokładniej wyjaśnię, na czym polega ten model, chciałabym jeszcze wyjaśnić różnicę pomiędzy słowami śmieci i odpady. Śmieci to coś zbędnego, czego nie wykorzystujemy dalej. Natomiast odpady jesteśmy w stanie wykorzystać ponownie lub przetworzyć.

Gospodarka cyrkularna to model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. Jest to ograniczanie odpadów do minimum i wydłużanie cyklu życia produktu jak długo się da (czyli zapobieganie psuciu się, np. lodówki co parę lat itd.). Jednak jeśli cykl życia produktu dobiega już końca to surowce i odpady, które z niego pochodzą, powinny zostać w gospodarce, aby wykorzystać je ponownie. Przykładowo w Niemczech Veolia opracowała metodę recyklingu butelek PET , która umożliwia bezpośrednie ponowne wykorzystanie materiału z recyklingu do nowego opakowania żywności. Każdego roku w Rostock zamienia ona 1 miliard butelek PET w tak zwany recyklat (tworzywo regenerowane), z którego można ponownie produkować opakowania.

Model ten zakłada korzyści w trzech aspektach: społecznym, ekonomicznym i środowiskowym, czyli:

 • Mniej surowców wykorzystywanych ze środowiska.
 • Korzystanie z materiałów, które w przyszłości będzie można poddać recyklingowi.
 • Zmieni się sposób korzystania z energii, przejście z konwencjonalnych na odnawialne źródła energii.

Oprócz tego duży wpływ w tym modelu mamy też my – konsumenci. Tutaj wprowadzanie małych less waste kroczków ma znaczenie, gdyż to od nas pojedynczych jednostek wszystko zależy 😉 Poniżej rysunek, który może bardziej Wam to zobrazuje i wyjaśni wszystkie wątpliwości.

Znalezione obrazy dla zapytania: obieg zamknięty
Źródło zdjęcia: https://cyrkularni.pl/pl/gospodarka-o-obiegu-zamknietym/

Zgodnie z szacunkami Fundacji Ellen MacArthur gospodarka cyrkularna pozwoliłaby ograniczyć zużycie cennych surowców nawet o 24% do 2030 roku. Oprócz tego oszczędzano by rocznie nawet 400 miliardów m3 wody, przy jednoczesnym ograniczeniu o 23% emisji gazów cieplarnianych. Są to imponujące dane, prawda?

Na grupie : Poprawmy – Less Waste małymi kroczkami, możecie napisać o waszych przemyśleniach w tym temacie. Jestem ciekawa waszego zdania na ten temat i czy znacie już jakieś firmy, które tak działają 🙂

Zdjęcie nagłówka: rawpixel.com – www.freepik.com

Melania

3 odpowiedzi do “Gospodarka cyrkularna, a linearna – o co chodzi?”

 1. Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

  Your wordpress site is very sleek – hope you don’t mind me asking what theme you’re using?
  (and don’t mind if I steal it? :P)

  I just launched my site –also built in wordpress like yours– but the theme slows (!) the
  site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching
  for „royal cbd” on Google (would appreciate any feedback) – it’s still
  in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the coronavirus
  scare!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »