blog

Jak oszczędzać wodę?

Woda zdatna do picia jest cennym, ograniczonym zasobem, którego nie powinniśmy marnować. W tym artykule znajdziecie podsumowanie małych kroczków, ze wskazówkami jak zużywać jej mniej.

#18 Prysznic zamiast kąpieli
Moja pierwsza propozycja to zamiana długich kąpieli na krótki prysznic. Domyślam się, że pod prysznicem również da się zużyć ogromne ilości wody. Dlatego zachęcam Was, aby zastosować kilka dodatkowych wskazówek: zwróćcie uwagę na czas kąpieli, wyłączcie wodę, kiedy nakładacie szampon lub nalejcie mniej wody niż zawsze.

# 19 Zakręć wodę
Podczas mycia zębów z odkręconym kranem zużywa się ok.15 litrów wody. Pamiętajcie, aby zakręcać kran podczas mycia zębów, rąk czy podczas golenia.

#20 Wodą po myciu podlej kwiaty
Zachęcam Was do zbierania wody po myciu warzyw, owoców i innych produktów, do których nie używacie płynu do mycia naczyń. Wystarczy umyć wymienione produkty nad miską, a zebraną wodę można wykorzystać do podlewania kwiatów. U mnie to działa super, bo dzięki temu pamiętam o podlewaniu kwiatków, więc korzyść jest podwójna.

#21 Oszczędzaj wirtualną wodę
W czasie przygotowywania posiłków wykorzystujemy znacznie więcej wody niż nam się wydaje.  W pewnym sensie „zużywamy” również wodę, której nie widzimy.

Wirtualna woda oznacza: rzeczywistą ilość wody użytą podczas produkcji towarów. Przykładowo, produkcja 1 kg mięsa, wymaga zużycia 15 000 litrów wody, a 1 kg chleba to około 1600 litrów wody. Dlatego starajmy się marnować jak najmniej żywności, bo do produkcji każdego produktu zużywa się bardzo dużo wody, której nie widzimy, a jak wiemy, mamy jej coraz mniej.

Każda zmiana, to przynajmniej kilka litrów oszczędności!

Podziel się z nami swoimi sposobami na oszczędzanie wody, na grupie Poprawmy – less waste małymi kroczkami.

Więcej małych kroczków, znajdziecie pod tym linkiem:
https://www.poprawmy.pl/male-kroczki/

Natalia

Jedna odpowiedź do “Jak oszczędzać wodę?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »