blog

Kupuj bez plastiku

Plastik zalewa nas z każdej strony, bo jest tani i łatwo dostępny. Oczywiście, nie warto traktować go jak najgorsze zło, w wielu w przypadkach jest niezastąpiony. Z drugiej strony, pewne działania wykonujemy z przyzwyczajenia. Dlatego warto zmieniać swoje nawyki i eliminować go tam, gdzie to możliwe.

Zastanów się, gdzie i kiedy wykorzystujesz najwięcej jednorazowego, niepotrzebnego plastiku i spróbuj tam wprowadzić małe zmiany.

Poznaj sposoby na ograniczanie plastiku podczas zakupów!

Pamiętaj o własnej torbie

To najprostsza porada, ale nadal często pomijana. Wiadomo , że czasem zdarzają się spontaniczne zakupy, dlatego wielorazową siatkę, warto trzymać w torebce lub w aucie, tak, żeby zawsze mieć ją pod ręką.

Plastikową reklamówkę wykorzystaj ponownie

Wiesz, że jednorazową reklamówkę wykorzystujemy ok 20-30 min? To tyle, ile trwa droga ze sklepu do domy. Oczywiście, najlepiej jej nie kupować, ale jeżeli już ją masz, to wykorzystaj ją na kolejne zakupy.

Wybieraj owoce i warzywa, które nie są pakowane w plastik

W pierwszej chwili może Ci się wydawać, że warzywa luzem stanowią problem dla sprzedawcy, jednak ja kupuję tak od dłuższego czasu i do tej pory nikt nie zwrócił mi uwagi. Oczywiście, przy większych ilościach wygodniej użyć wielorazowego woreczka (możesz uszyć go np. ze starej firanki).

Kupuj nieidealne warzywa i owoce

Warto wybierać „brzydkie”, czy inaczej nieidealne owoce i warzywa oraz te pojedyncze (jak banany oderwane od kiści). Ta wskazówka nie jest związana z samym plastikiem, ale kupując luzem, mamy większą możliwość wybrania produktów, które inni pominęli.

Wybieraj większe opakowania, a kiedy to możliwe kupuj sypkie produkty

Tylko tyle i aż tyle 😉

Posłuchaj także:

Wykorzystujesz wszystkie sposoby czy może, któryś punkt stanowi wyzwanie? Co jeszcze, według Ciebie powinno się znaleźć na tej liście?

Natalia

Zdjęcie w nagłówku: freepik.com

Małe kroczki do wprowadzenia od zaraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »