blog

Kupuj lokalnie i sezonowo

Jak możesz przyczynić się do poprawy warunków środowiskowych na zakupach spożywczych? Wybierając lokalne i sezonowe produkty.

Dlaczego warto wybierać lokalne produkty?

Ze względu na mniejszy ślad węglowy (CO2) związany z transportem produktów. Transport egzotycznych owoców i warzyw wiążę się z produkcją dużych ilości spalin i zanieczyszczeń. Wybierając produkty spożywcze, warto skracać łańcuch dostaw (czyli drogę przebytą od produkcji do trafienia na nasz talerz) do minimum.

Dodatkowo, produkty spożywcze sprowadzane z daleko muszą być w jakiś sposób zakonserwowane, aby wytrzymało daleką drogę. Oczywiście, wiąże się to zużyciem większej ilości chemii niż w przypadku lokalnych produktów, które szybciej trafiają do sklepów.

W przypadku produktów z dalekich miejsc, nie wiemy, w jakich warunkach zostały wyprodukowane. Przykładem może być produkcja awokado, która wiąże się z działalnością mafijną oraz nadmierną eksploatacją środowiska.

Przeczytaj także: Awokado – zielone złoto czy krwawy biznes

Według mnie kolejnym atutem jest smak lokalnych produktów. Pomidory od babci, truskawki prosto z krzaczka, mają taki smak i zapach, że od razu wiem, że są świeże i smaczne. Najlepsze są produkty z własnego ogródka, ale nie zawsze mamy taką możliwość, wtedy warto wybrać się na targ albo do warzywniaka i wybierać produkty pochodzące z Polski.

Szczególnie teraz (w okresie letnim) warto kupować lokalnie. Polecam zobaczyć jakie produkty najlepiej kupić w danym miesiącu. W czasie sezonu są najtańsze i wtedy najlepiej smakują!

Produkty, które kupicie teraz w nadmiarze, można zamrozić, zapasteryzować i ususzyć, aby cieszyć się ich smakiem w zimowe popołudnia 😊

Wiele inspiracji na wykorzystanie sezonowych produktów, znajdziecie na grupie PoprawMy, w cyklu #RatuJemy.

Dajcie znać czy dla Was wybór lokalnych produktów, to oczywisty wybór czy jednak egzotyka Was kusi? Jakie przetwory robicie z sezonowych produktów?

Małe kroczki do wprowadzenia od zaraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »