blog

Less waste (nie)tylko dla eco freaków?

Spotkaliście się kiedyś z określeniem less waste lub zero waste? W moim słowniku te słowa pojawiły się stosunkowo niedawno i naprawdę sporo namieszały.

Z jednej strony to świetnie, bo poszerzam swoją świadomość ekologiczną i wiem znacznie więcej niż jeszcze rok temu. Niestety jest też druga strona medalu, ogromny chaos informacyjny, z którym zmagamy się każdego dnia i który powoduje, że zaczynam zastanawiać się co jest prawdą i czy to co robię ma właściwie jakiś sens. Szczególnie kiedy zaczęłam zagłębiać się w tę tematykę i słuchać wypowiedzi ekspertów, naprawdę zaczęłam popadać w małą „depresję klimatyczną”. Jednak nie tędy droga, trzeba działać 😉

Dlatego razem z Melanią postanowiłyśmy stworzyć bloga. Chcemy dzielić się z Wami tym co już wiemy, a przede wszystkim systematycznie poszerzać naszą wiedzę, aby małymi kroczkami, wspólnie, osiągnąć więcej. Bo mimo wszystko, wierzę, że to co robimy ma sens i uważam, że zmiany systemu zaczynają się od ludzi 🙂

Informacjami, którymi chciałabym się podzielić jest całe mnóstwo, jednak po tym przydługim wstępie powinnam przejść do meritum. I po prostu zacząć od początku.

Czym jest zero waste, a czym less waste i do czego to jest właściwie potrzebne?

Zero waste jest pewnym nurtem, które oznacza życie bez produkowania odpadów, styl życia, w którym nie generujesz śmieci. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dość przytłaczające i pewnie od razu macie ochotę powiedzieć „Eee, to nie dla mnie”.  Dla mnie również trochę za dużo. Jednak dla nas, tych pozostałych, istnieje less waste. I tutaj moi drodzy, naprawdę wpasuje się każdy choćby wcale nie chciał 😉

Zgodnie z ideologią less waste dążymy do produkowania mniejszej ilości odpadów wprowadzając małe zmiany w codziennym życiu. I myślę, że każdy z Was nawet jeżeli uważa, że nie po drodze mu z takimi udziwnieniami zrobił coś, co można tutaj wpisać. Jak choćby wzięcie własnej torby na zakupy, czy naprawienie starego zegarka zamiast kupowania nowego. Sami widzicie, że to nic trudnego.

W idei less waste chodzi o dążenie do generowania mniejszej ilości odpadów, wprowadzanie małych zmian. W efekcie podejmujecie świadome wybory (np. na zakupach) i tak po prostu, zaczynacie myśleć o tym co jeszcze możecie zmienić w codziennym życiu. I uwierzcie mi, że nie chodzi od razu o drastyczne zmiany, ani decyzje, które wiele Was kosztują. Wszystko zależy od Was.

Także zachęcam każdego, aby przynajmniej zaczął, a jeżeli nie wiecie jak to zrobić, to śledźcie naszego bloga i koniecznie dołączcie do grupy PoprawMy – Less Waste małymi kroczkami, gdzie systematycznie podpowiadamy jak świadomie wprowadzać Less Waste do swojego życia. 

A dla zainteresowanych, kilka zasad zero waste, o których warto pamiętać – 5R.

  1. Refuse (odmawiaj) – nie gódź się na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, a także wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.
  2. Reduce (ograniczaj) – redukuj liczbę przedmiotów, prowadź możliwie minimalistyczne życie, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.
  3. Reuse (używaj ponownie) – nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Używaj wielorazowych opakowań (na przykład słoika po ogórkach konserwowych używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania ryżu), termosów, naczyń, a nawet artykułów higienicznych (golarki na żyletki, kubeczka menstruacyjnego, pasty cukrowej do depilacji). Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest już śmieciem (na przykład zasadź kwiatki w dziurawym garnku, zamiast kupować nową doniczkę albo szklaną butelkę po oleju dokładnie umyj, wyparz i zlej do niej domową nalewkę).
  4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci (papier można przetwarzać 6-krotnie) i zanoś do stosownych punktów, przerabiaj co się da nawet w domu (na przykład ze starego prześcieradła uszyj materiałową torbę na zakupy).
  5. Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Stosuj to, co gdy się zużyje, może trafić na kompost (na przykład drewnianą szczoteczkę do zębów, konopną myjkę do naczyń).

    Można jeszcze dodać:
  6. Repair (naprawiaj) – łataj ubrania, noś buty do szewca, spawaj pękniętą ramę roweru, lutuj złamany kabel.
  7. Remember (pamiętaj) – ucz się żyć świadomie, pamiętaj, że Twoje wybory konsumenckie i to jak spędzasz czas mają wpływ na środowisko. Pamiętaj też o wszystkich powyższych zasadach 😉

Natalia

Na podstawie:  <http://zero-waste.pl/czym-jest-zero-waste/>

Zdjęcie w nagłówku – www.freepik.com

Jedna odpowiedź do “Less waste (nie)tylko dla eco freaków?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »