blog

Less Waste to Twój wybór

Ten artykuł jest ostatnim, czterdziestym z cyklu małych kroczków, dlatego na zakończenie postanowiłam jeszcze raz wrócić do podstaw, czyli do tego, z jakim nastawieniem zaczęłyśmy prowadzić PoprawMy. Zależy nam na tym, żeby każdy z Was znalazł coś odpowiedniego dla siebie.  

Mam nadzieję,że dzięki małym kroczkom zobaczyliście, że możliwości na wprowadzanie #lesswaste do własnego życia jest mnóstwo. Oczywiście podstawą jest zasada 5R, jednak co z tym zrobicie, zależy wyłącznie od Was.

Less waste to Twój wybór

Dla nas less waste to przede wszystkim wybór tego, co odpowiednie i dobre dla nas. Jeżeli w danym momencie coś przekracza Twoje umiejętności lub z danym wyborem nie czujesz się komfortowo, to też jest ok. Najważniejsze, żeby próbować i wprowadzać małe zmiany.

Wszystkie małe kroczki znajdziecie pod tym linkiem: małe kroczki

Dobrym przykładem jest jedzenie mięsa, szczególnie w kulturze polskiej, gdzie kotlet schabowy uznawany jest, za pewien symbol 😉

A może fleksitarianizm?

Dla jednych zmiana diety jest jedną z pierwszych zmian, która w znacznym stopniu ogranicza ich ślad węglowy, natomiast dla innych to jest nie do przeskoczenia. Zachęcam, żeby takie duże zmiany wprowadzać stopniowo, np. w przypadku diety ciekawym rozwiązaniem jest fleksitarianizm. To dieta, która oznacza elastyczny wegetarianizm, czyli taka, która od czasu do czasu dopuszcza dania mięsne.

Przeczytaj także: dieta, a planeta

Kolejnym wątkiem, który już dawno chciałam poruszyć, jest poczucie winy spowodowane tym, że pewnych zmian nie wprowadziliśmy. Myślę, że z tym zmaga się dużo osób, które starają się być #lesswaste. Popularnym hasłem było powiedzenie, że koncerny przerzucają winę na osoby indywidualne i tym samym nie wprowadzają żadnych zmian.

Opinie są różne, a zdania jak wszędzie – podzielone. Moim zdaniem na pewno trzeba uważać na zbyt duże, przytłaczające poczucie winy i wprowadzać przede wszystkim to, na co mamy ochotę, co najbardziej nam pasuje, czy to na co możemy sobie pozwolić finansowo.

Jednocześnie jednak warto działać. Nawet jeżeli koncerny czasem próbują przerzucić winę na osoby indywidualne, to musimy pamiętać, że ostateczny głos należy właśnie do nas – konsumentów.

Słyszeliście o money voting?

Oznacza to, że głosujemy swoimi pieniędzmi, czyli to, co wybieramy podczas zakupów, pokazuje firmom czego oczekujemy jako społeczeństwo. Jeżeli jesteśmy świadomymi konsumentami to poprzez wybieranie odpowiedzialnych marek, produktów bez folii czy zamienników plastikowych opakowań, wyznaczamy kierunek zmian. Wiele firm, nawet dużych koncernów, stara się dopasować do tej zmiany, bo ona <na szczęście> już się dzieje!

Podsumowując, jeżeli dzięki małym kroczkom, wprowadziliście przynajmniej jedną zmianę to bardzo się cieszymy i jesteśmy z Was bardzo dumne! Koniec tej serii nie oznacza końca naszych działań, także na pewno znajdziecie tu jeszcze dużo pomysłów i inspiracji 😉.

Podzielcie się z nami jakie małe kroczki już udało się Wam wprowadzić, a co jeszcze przed Wami?

Na podstawie:
dietetycy.org

Natalia

Małe kroczki do wprowadzenia od zaraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »