blog

Naturalny nawóz do roślin

Często zastanawiamy się, jak można wykorzystać produkty spożywcze, aby uchronić je przed zmarnowaniem. Tym razem podpowiadam, co można zrobić ze skorupek, obierków i skórek, aby nie wylądowały w koszu na śmieci. Słyszeliście o naturalnych nawozach? Ich przygotowanie zajmie Wam zaledwie kilka minut!

Jednym z pomysłów jest wykorzystanie resztek, które normalnie wylądowałyby w koszu jako nawóz do roślin. Dzięki temu kwiaty będą rosły lepiej, a my wygenerujemy mniej śmieci. Pomysłów na to jak zrobić i do czego wykorzystać taki nawóz jest mnóstwo. Podam Wam instrukcje przygotowania nawozów ze skórek bananów i fusów do kawy, ale można je zrobić także ze skorupek jajek, drożdży i wielu innych resztek produktów spożywczych.

Nawóz ze skórek bananów

Tutaj mamy kilka możliwości, to w jaki sposób przygotujecie nawóz zależy od Waszych chęci i czasu.

1: Skórkę z banana zalać ciepłą wodą, zakręcić słoik i odczekać dwa tygodnie, aż nawóz będzie gotowy.

2: Skórkę pokroić, ususzyć ją (może być na w słońcu na oknie), a powstały proszek wykorzystywać jako nawóz.

3: Pokroić skórkę i zakopać bezpośrednio do ziemi.

Skórki z bananów nadają się do roślin kwitnących oraz warzyw i owoców.  Jednak warto pamiętać, że w skórce może znajdować się dużo chemii, dlatego, według mnie, lepiej ograniczyć się do nawożenia nim roślin, których nie zamierzamy spożywać.

Przeczytaj także: Jak wykorzystać banany

Nawóz z fusów

Fusy z kawy to niezwykle uniwersalny odpad, wspaniale nadaje się do przygotowywania peelingów do ciała, a także użyźnia glebę.

Fusy z kawy możecie wsypać bezpośrednio do doniczki i wymieszać je z wierzchnią warstwą ziemi, aby nie spleśniały. Nadają się do roślin kwasolubnych jak wrzosy, borówki amerykańskie czy hortensje.

Przeczytaj także: jak zrobić własny peeling z fusów

Macie swoje sprawdzone przepisy na naturalne nawozy? Koniecznie dajcie nam znać 🙂

Natalia

Na podstawie:
zielonepogotowie
e-ogrodek.pl

Zdjęcie w nagłówku: freepik.com

Małe kroczki do wprowadzenia od zaraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »