blog

Nie, dziękuję

Płacisz kartą w sklepie, a potem bierzesz potwierdzenie płatności? Przydało Ci się kiedyś? Jeżeli go nie potrzebujesz, to nie bierz. Dzisiaj o odmawianiu w stylu #lesswaste.

Refuse – Odmawiaj

Odmawiaj, to jedna z zasad zero waste. W tym przypadku świetnie pasuje. Małe karteczki jak potwierdzenie, ulotka, gazetka reklamowa, wyciąg z banku, to niepotrzebnie wydrukowane śmieci. Oczywiście nie zawsze, czasami warto poprosić o potwierdzenie z banku. Poniżej lista przypadków, kiedy warto je wziąć i zachować. Jednak, w większości sytuacji jego wydruk nie jest konieczny. Jeżeli czegoś nie potrzebujecie i nie będziecie z tego korzystać to odmówcie.

Jako przykład używam potwierdzenia płatności, jednak ta zasada pasuje także do wyciągów z banku. Jeżeli nadal wyciągi wysyłane są do Ciebie tradycyjną pocztą, spróbuj zmienić je na elektroniczną wersję.

Nie drukuj

Oczywiście działa to też w drugą stronę, czyli nie drukuj. Coraz częściej można pobrać elektroniczną wersję biletów na pociąg, do kina, do teatru itp., które w zupełności wystarczają. Moim zdaniem, elektroniczna wersja jest dużo wygodniejsza i często te bilety łatwiej dostać. Zamiast stania w długich kolejkach, możesz kupić je siedząc wygodnie w domu lub w drodze. Ostatnio udało mi się kupić bilet do muzeum bezpośrednio pod wejściem, ominięcie bardzo długiej kolejki to ogromna ulga 😉

Potwierdzenie, brać czy nie brać?

Potwierdzenie płatności kartą warto wziąć, gdy:

  • wystąpił błąd podczas płatności
  • nastąpiło przerwanie/anulowanie transakcji
  • nastąpił zanik prądu podczas transakcji
  • wystąpił błąd z autoryzacją.

W tych przypadkach mogło nastąpić przypadkowe lub podwójne pobranie płatności, więc warto mieć potwierdzenie, czyli informacje jakie zdarzenie rzeczywiście miało miejsce.

A Ty jakie masz rady w kwestii odmawiania? Z czego jeszcze warto zrezygnować, bo zazwyczaj się nie przydaje?

Natalia

Zdjęcie w nagłówku:

Małe kroczki do wprowadzenia od zaraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »