blog

#RatuJEMY – Jak wykorzystać banany?

Problem marnotrawstwa żywności dotyka cały świat. Tylko polskie gospodarstwa domowe marnują rocznie 2 miliony ton żywności, czyli szacunkowo 54 kg na każdego Polaka (średnia europejska to 76 kg na osobę rocznie). Według polskiego Ministerstwa Środowiska, przeciętna polska czteroosobowa rodzina z tego powodu traci rocznie 2500 złotych.

To nie tylko kwestia etyczna i ekonomiczna, ale także środowiskowa – marnując żywność, wyczerpujemy ograniczone zasoby naturalne, a także wpływamy na ilość metanu w atmosferze, jednego z najsilniejszych gazów cieplarnianych. 

Ograniczenie strat i marnotrawstwa żywności:

  • wspiera walkę ze zmianami klimatycznymi (same marnowanie żywności generuje około 8% globalnej emisji gazów cieplarnianych),
  • pozwala zachować żywność do ponownego rozprowadzenia wśród potrzebujących, pomagając wyeliminować głód i niedożywienie (około 43 mln ludzi w Unii nie może sobie pozwolić na wysokiej jakości posiłek co drugi dzień),
  • pomaga oszczędzić pieniądze.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nikt nie lubi wyrzucać jedzenia. Jednak czasami brakuje nam pomysłu na to, co zrobić z produktów, które są już na granicy przydatności. Dlatego na naszej grupie na Facebooku stworzyłyśmy serię #RatuJEMY, w ramach której dzielimy się sposobami na wykorzystanie owoców i warzyw. Dziś przyjrzymy się bananom.

Banany

Banany są ogromnie wszechstronnym owocem. Jako naturalne źródło słodyczy, świetnie sprawdzą się w bez cukrowych przepisach. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Karlstad odkryli, że są jednym z najczęściej wyrzucanych produktów z supermarketów. Wynika to z tego, że większość z nas uważa, że tylko soczyście żółty banan nadaje się do jedzenia. W rzeczywistości jest jednak trochę inaczej. 

Źródło: www.foodnavigator.com

Co możesz zrobić z banana? 

Wegański chlebek bananowy według Natalii Kusiak 

Od kiedy pandemia zatrzymała nas w domach, wszyscy moi znajomi postowali stories o tym, że robią chlebek bananowy. Nic dziwnego, jest słodki, pyszny, turboprosty w przygotowaniu i ogromnie wszechstronny – zamieniając kilka składników, możesz zrobić bezglutenowy, bezcukrowy a nawet wegański chleb bananowy. I taki Ci dziś polecamy.

Źródło: www.nataliakusiak.com

Bananowe Curry – Vegelicious

To jedna z mniej oczywistych pomysłów, podesłany na naszej grupie przez Julię. Słyszałam wcześniej o curry z plantanami, ale nigdy nie wpadłabym na to, żeby zamienić je po prostu na banany. To przepis prosty, jednogarnkowy (w wersji bez ryżu), idealny na zbliżające się ochłodzenie.

Źródło: www.vegelicious.net

Lody od Ania Gotuje

Zimne, słodkie, wszechstronne… czego chcieć więcej?

Źródło: https://aniagotuje.pl/przepis/lody-bananowe

Banana pancakes – onceuponachef

To chyba jeden z moich ulubionych sposobów na wykorzystanie banana. Sama najczęściej mieszam je ze zblendowanymi płatkami owsianymi i jajkiem, ale wersja od unceuponachef też wygląda pycha!

Źródło: www.onceuponachef.com

Smoothies

Nie ma smoothies, do których nie pasowałby banan. Dzięki niemu robią się gęstsze, pysznie kremowe i naturalnie słodkie.

*PRO TIP Trzymaj pokrojone kawałki banana w zamrażarce. Nie tylko wydłużysz ich przydatność, ale też będziesz zawsze przygotowany, kiedy najdzie Cię ochota na lody i smoothies!

Źródło: www.fitfoodiefinds.com

A co ze skórką?

Nawóz do roślin – themicrogardener

Banany są pełne potasu, fosforu i wapnia – minerałów, za które podziękują Ci Twoje rośliny. W tym przepisie dowiesz się, jak wykorzystać skórki banana w swoim domowym ogrodzie.

Źródło: www.themicrogardener.com

Ważne!

Kupując banany, nie rozrywaj kiści. Rozrywanie nie tylko może skończyć się uszkodzeniem skórki (przez co banany nie są zdatne do spożycia), ale także “skazaniem” banana na zgnicie; bardzo mało osób kupuje pojedyncze banany, nawet jeśli nie są uszkodzone.

Nie zostawiaj samotnych bananów. Jeśli chcesz kupić 4 banany, a kiść ma 5, poszukaj pojedynczych bananów. W ten sposób uratujesz całkowicie dobre banany przed wyrzuceniem (bo ludzie nie chcą ich kupować), a także zmniejszysz ryzyko rozerwania skórki odrywanego banana.

Źródło: www.bankizywnosci.pl

Asia

Jedna odpowiedź do “#RatuJEMY – Jak wykorzystać banany?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »