blog

Segregacja śmieci, wiesz jak to robić?

Segregacja śmieci wydaje się banalna. Wiele osób segreguje śmieci, wszędzie znajdziemy pojemniki z kolorowymi klapami. Wydaje się, że wszyscy wiedzą, jak to robić, tylko czy na pewno?

Uświadomiłam sobie, że tak naprawdę nie wiem, które śmieci wyrzucić do jakiego pojemnika. Jeżeli Ty też czujesz, że się w tym gubisz, to poniżej znajdziesz ściągawkę artykułów, z jakimi mamy najwięcej problemów. A jeżeli wydaje Ci się, że wiesz, jak się to robi, to przeczytaj i sprawdź się. 😉

Przyznam się, że napisanie tego artykułu nie było łatwe. Kiedy zaczęłam zagłębiać się w temat, znalazłam informacje, które wzajemnie się wykluczały. Jednak postarałam się zebrać to, co według mnie najważniejsze i to co, mi, zwykłemu zjadaczowi chleba sprawia największe trudności.

Z ciekawości jak jest z wiedzą na temat segregacji, przeprowadziłyśmy ankietę na FB. Wyniki nie były złe, mimo wszystko zauważyłyśmy, że pewne zagadnienia sprawiają problemy.

Największa rozbieżność pojawiła się przy pytaniu, czy myć pojemniki przed wyrzuceniem, połowa osób odpowiedziała na tak, połowa na nie.

Dlatego jeden artykuł o segregacji śmieci, zmienił się w cykl artykułów, w których znajdziecie najbardziej problematyczne produkty.

Karton po pizzy to makulatura, a jednak trzeba uważać i oderwać zatłuszczone części kartonu. Gdzie wyrzucić wytłaczanki po jajkach, ulotki, gazety, a co z rachunkami? Odpowiedzi na te niezwykle nurtujące pytania znajdziecie poniżej. Zwróćcie uwagę na to, co, gdzie wyrzucać, ale też czego nie wolno wyrzucać do poszczególnych pojemników. Resztki jedzenia lub niewłaściwe śmieci w niektórych koszach, mogą spowodować, że odpady nie nadadzą się do dalszego recyklingu, a przecież nie o to chodzi.

Czy trzeba myć opakowania przed wyrzuceniem?
Opakowania po żywności i napojach, opróżniamy, nie wyrzucajmy opakowań z resztkami żywności i najczęściej nie musimy ich myć. Zależy to od wytycznych w poszczególnych gminach. Pamiętajmy jednak, że mycie opakowań powoduje zwiększone zużycie wody.

Czy należy ściągać etykiety?
Nie powinno się usuwać etykiet, jeśli wymaga to użycia wody.
Jeśli na etykiecie znajduje się informacja, że etykieta wykonana jest z folii termokurczliwej (PVC), należy ją zdjąć. Zdjęta folia PVC nie nadaje się do recyclingu, należy ją wrzucić do śmieci zmieszanych.

Pod tymi linkami znajdziecie informację, co wyrzucić do każdego z pojemników:

Zielony pojemnik – szkło bezbarwne i kolorowe

Czarny pojemnik – odpady zmieszane

Brązowy pojemnik – odpady biodegradowalne

Natalia

Jedna odpowiedź do “Segregacja śmieci, wiesz jak to robić?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »