blog

Sucha toaleta kompostująca

Czy wiesz, ile cennej wody pitnej marnujemy podczas codziennych czynności? Jednym z miejsc, w którym marnujemy najwięcej wody są… toalety.

Codziennie zużywamy tym sposobem ogromne ilości wody pitnej. Liczby mówią same za siebie. Według badań GUS średnio dziennie statystyczny Polak zużywa w swoim domu około 92 litry wody. Te same dane mówią również, że aż 97 % tej wody przeznaczamy na cele higieniczne – prysznic, mycie naczyń, pranie, sprzątanie, a także spłukiwanie toalety.

Ile wody zużywamy każdego dnia?

W samej toalecie zużywamy około 30 % wody – jest to prawie 30 litrów dziennie. Ile wody przeznaczamy do picia i na przygotowanie jedzenia? Jest to zaledwie 3 %, co stanowi średnio 2,76 l wody dziennie. Warto zauważyć, że mieszkaniec Afryki zużywa około 5 do 10 litrów wody dziennie, co można porównać do jednego użycia spłuczki w toalecie.

Jednym z rozwiązań, które pozwala na zmniejszenie zużycia wody, a także zwrócenie do obiegu cennych składników odżywczych jest sucha toaleta.

Czym jest sucha toaleta kompostująca?

Sucha toaleta jest to toaleta, która do użytku nie wymaga użycia wody oraz prądu. Idea suchych toalet oraz kompostowania odpadów toaletowych pochodzi ze Skandynawii, gdzie jest to bardzo popularne rozwiązanie.

Takie toalety idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji oraz wody – czyli na przykład na działce letniskowej, „domu na kółkach”, ogrodzie, ale również i w domu mieszkalnym. Jedną z największych zalet suchej toalety jest to, że nie odprowadzamy ścieków do kanalizacji, czym znacznie zmniejszamy obciążenie środowiska. Co więcej – odpad, który powstaje w toalecie możemy poddać procesowi kompostowania i wykorzystać jako cenny nawóz.

Źródło: louka.pl

Jak działa sucha toaleta?

Samo działanie suchej toalety jest bardzo proste – zasadniczo polega na separacji moczu i odpadów stałych. Stały odpad możemy poddać procesowi kompostowania, natomiast płyny odciekowe wykorzystać w ogrodzie, jako środek wzbogacający glebę w azot lub jako starter dla kompostu.

Jedną z zalet separacji jest również niwelacja nieprzyjemnych zapachów, poprzez utrzymywanie wilgotności odpadów na dość niskim poziomie. W tym celu również po każdym użyciu toalety odpady należy zasypać materiałem spulchniającym, który jest mieszaniną torfu oraz wysuszonej kory drzew iglastych. Taki materiał doskonale pochłania wilgoć oraz napowietrza odpady, dzięki czemu stabilizuje je oraz przygotowuje przed procesem kompostowania. 

Istnieją też takie toalety, które przeznaczone są bezpośrednio do kompostowania odpadów już w zbiorniku toalety. W tym wypadku zbiornik jest dużo większy i spełnia funkcje kompostownika. 

Więcej informacji: porady dotyczące suchych toalet i kompostowania

Sam proces kompostowania odpadów toaletowych jest właściwie dość podobny do kompostowania zwykłych bioodpadów lub odpadów kuchennych. Jedyne na co warto zwrócić większą uwagę to kwestie higieniczne – taki kompost powinien dojrzewać minimum rok do dwóch lat, aby używać go w ogrodzie. 

Suche toalety kupicie także w Polsce na stronie louka.pl

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Ola z louka.pl

Na podstawie:
louka.pl
lovenatura.pl
bdl.stat.gov.pl
naszaziemia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »