blog

Uratuj jedzenie dzięki aplikacji mobilnej!

Marnowanie żywności stanowi aktualnie jeden z największych problemów krajów rozwiniętych. Rocznie na świecie wyrzucamy ponad 1,3 miliarda ton jedzenia. Dla przykładu w Europie to aż 173 kilogramy na osobę, przy czym w Polsce problem ten jest jeszcze poważniejszy – zajmujemy piąte miejsce w rankingu z wartością aż 247 kg. To znaczy, że jedzeniem, które (statystycznie) wyrzucam każdego roku, mogłabym zaspokoić potrzeby żywieniowe innej osoby na ponad 4 miesiące!

Warto podkreślić, że jedzenie może być marnowane na wszystkich etapach – to, które odpada na wczesnych fazach produkcji (podczas zbiorów, w transporcie i podczas przechowywania) określane jest zwykle mianem ‚food loss’. Food waste, do którego odnoszą się powyższe statystyki, określa natomiast tylko produkty, które były już gotowe do konsumpcji, jednak zostały wyrzucone np. przez sklepy, restauracje czy bezpośrednio przez konsumentów [1].

To właśnie konsumenci, choć może to zaskakiwać, odpowiadają za największy procent wyrzucanego jedzenia – 53%[2], dlatego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa, zachęcanie do robienia przemyślanych zakupów, zwracania uwagi na daty przydatności do spożycia, właściwego przechowywania żywności czy nakładania adekwatnych porcji. Często się mówi, że ‚jemy oczami’, a później połowa zawartości talerza ląduje w koszu. Bardzo dużo wyrzucamy też w okolicach Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. Jeśli więc zrobiliśmy przypadkiem za duże zakupy, obiadu starczyłoby dla armii wojska, a babcia znowu upiekła 10 różnych ciast, dobrym pomysłem jest podzielenie się z innymi (np. ubogimi sąsiadami) lub, jeśli mieszkamy w mieście, skorzystanie z dość już popularnych jadłodzielni.

Marnujemy nie tylko w domach

Co z pozostałymi źródłami food wastu? Sklepy i restauracje odpowiadają za ok 20% strat. Jedzenie jest wyrzucane, kiedy nie wszystko uda się w danym dniu sprzedać, lub kiedy kończy się jego data przydatności. W takich przypadkach, żeby ograniczyć straty, można już w wielu miejscach w Polsce wykorzystać specjalną aplikację. Twórcy Foodsi (bo tak się ona nazywa) wpadli na jej koncept, kiedy jeszcze na studiach pracowali dorywczo w gastronomii. Na własne oczy przekonywali się wtedy każdego dnia, jak wiele zdatnych do spożycia produktów jest marnowanych.

Posłuchaj także: Dlaczego marnujemy żywność?

Źródło: facebook.com/foodsipl/

Jak to działa?

Dzięki Foodsi można kupić przynajmniej 50% taniej posiłki z restauracji, piekarni i lokalnych sklepów, których nie udało się sprzedać w danym dniu, ale wciąż są zupełnie dobre. Kupowany zestaw to trochę paczka-niespodzianka. Nie do końca wiadomo, co dokładnie w nim będzie, ale zawsze jest to pyszne, pełnowartościowe jedzenie, za które w standardowej ofercie lokalu zapłacilibyśmy min. dwa razy tyle. Aplikacja to w założeniu układ win-win. Użytkownicy kupują taniej pyszne jedzenie, a restauracja generuje mniejsze straty i odzyskuje koszty poniesione przy produkcji. Ratując żywność przed zmarnowaniem, oszczędzamy też wodę i energię, zmniejszamy produkcję śmieci, dwutlenku węgla i metanu a przy okazji… wydajemy mniej pieniędzy. Wiele miejsc proponuje też korzystanie z własnych opakowań, aby dodatkowo przyczynić się do zmniejszania ilości produkowanych śmieci.

Wrocław w walce z marnowaniem

Wrocław od początku entuzjastycznie podszedł do tej idei. Szybko rośnie liczba partnerów, a większość wystawianych paczek sprzedaje się każdego dnia. Pomimo niedawnego kryzysu na rynku gastronomii, poprzez platformę sprzedaje już ponad 100 lokali w całym mieście, a ilość uratowanego do tej pory jedzenia szacuje się na ponad 5000 kg. Z aplikacji może skorzystać każdy posiadacz smartfonu. Jest ona zupełnie darmowa, dostępna do pobrania zarówno na Androida, jak i iOS. Wystarczy się szybko zarejestrować i można ruszać, ratować posiłki, zaliczając przy okazji wieczorny spacer.

Ten artykuł powstał we współpracy z Foodsi.pl

Na podstawie:
[1] reset.org
[2] thefirstnews.com

Zdjęcie w nagłówku: unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »