blog

Z okazji Dnia Kobiet – zainspiruj się!

Z okazji Dnia Kobiet mam dla Was coś specjalnego. Postanowiłam przygotować artykuł o inspirujących Polkach, które tworzą niesamowite projekty, mające pozytywny wpływ na środowisko. Wybrałam kilka kobiet, które według mnie warto znać i obserwować😊

Początkowo chciałam zacząć od firm, które są prowadzone przez Polki, jednak przekrój ciekawych inicjatyw jest zbyt szeroki, żeby skupiać się jedynie na biznesie.

Skoro planowałam zacząć od biznesu, tak też zrobię. Pierwsza osoba, którą chciałabym Wam przedstawić to Martyna Sztaba. Prowadzi startup Syntoil, w którym pozyskuje się sadzę ze zużytych opon. Można ją wykorzystać ponownie do produkcji wyrobów gumowych, opon i nowych materiałów budowlanych. Co ciekawe, startup jest z Wrocławia i wygrał konkurs Chivas Venture, dla impactowych startupów.

Dodatkowo Martyna wspólnie z Anią Piętą prowadzi podcast o zrównoważonym rozwoju-Muda Talks, który serdecznie polecam. Dla mnie jest kopalnią wiedzy, przekazywaną w przyjemny i profesjonalny sposób.

Kolejną osobą jest wspomniana wcześniej – Ania Pięta. Pierwszy raz usłyszałam o niej właśnie w podcaście, z tym najbardziej ją utożsamiam. Jednak oprócz tego, Ania znana jest z buntu przeciwko szybkiej modzie i kupowania odzieży jedynie z drugiej ręki. Na jej Instagramie bardzo często pojawiają się inspirujące treści.

Ciekawa inicjatywa to firma, której współtwórcą jest Zofia Zochniak. Ubrania do oddania, to wartościowy, transparentny i ekologiczny sposób na pozbycie się niepotrzebnych już rzeczy. Co to dokładnie znaczy? Odzież, której już nie nosisz, możesz przekazać właśnie do nich, żeby mieć pewność, że trafi w dobre ręce!

Kolejna osoba to Dobrosława Gogłoza współzałożycielka stowarzyszenia Otwarte Klatki. O organizacji słyszałam już dawno temu i cieszę się, że podejmują działania w obronie zwierząt. Jednak tym razem chciałam docenić sposób, w jaki działają. Jest to organizacji pozarządowa, która korzysta z biznesowego podejścia, w związku z czym ich działania są przemyślane i przynoszą duże korzyści. Co więcej, otwarte Klatki rozpoczęły działalność w Polsce, po czym model działania przeniosły na arenę międzynarodową. Jestem pod ogromnym wrażeniem!

Tym razem kobieta ze świata blogowego, dzięki której dowiedziałam się, czym jest less waste. Przedstawiam Katarzynę Wągrowską, która prowadzi bloga Ograniczam się. Bloga prowadzi już od 5 lat. Brawa za systematyczność i ciekawe treści 😊

O ostatniej inspirującej kobiecie usłyszałam niedawno, jednak projekt, nad którym pracuje, zrobił na mnie tak olbrzymie wrażenie, że nie mogło jej tu zabraknąć. Wspólnie ze znajomymi rozpoczęła budowę satelity PW-Sat2, który ma na celu zapobieganie tworzeniu się kosmicznych śmieci zagrażających satelitom oraz astronautom przebywającym na orbicie Ziemi.

Dla mnie brzmi to jednocześnie abstrakcyjnie i intrygująco, bo nigdy wcześniej nie pomyślałam, że less waste można wprowadzać także w kosmosie 😉

Podoba się Wam mój ranking inspirujących kobiet?
Dajcie znać w komentarzach, czy znacie wszystkie wymienione osoby i kto jeszcze, według Was powinien się w nim znaleźć 🙂

Natalia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prezentownik #lesswaste

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Zastanawiacie się jak pogodzić less waste i świąteczną euforię? Przychodzimy z pomocą, przygotowałyśmy prezentownik less waste, z którego możecie korzystać, przygotowując prezenty dla najbliższych.

CZYTAJ WIĘCEJ »